skip to Main Content

Derneğimiz AREL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEK OKULU TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ program sorumluları; Öğr. Gör. Aylin DAĞ GÜZEL, Öğr. Gör. Fatih TÜRE ,Yar. Doç. Dr. Nilgün SAHİP ve Öğr.Gör.Duygu Mısırlı ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Derneğimiz;

AREL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEK OKULU TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ program sorumluları; Öğr. Gör. Aylin DAĞ GÜZEL, Öğr. Gör. Fatih TÜRE ,Yar. Doç. Dr. Nilgün SAHİP ve Öğr.Gör.Duygu Mısırlı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede derneğimiz ve dernek amaçları hakkında bilgilendirmelerde bulunduk. Tekniker olacak öğrenci arkadaşlarımız için yola çıktığımızı anlattık. Biyolog arkadaşlarımızın laboratuvar alanında yaşadıkları çıkmaz hakkında değerlendirmede bulunduk. FİLEBOTOMİ işi ve eğitimi konusunda farkındalık sağlamak, mezun olduktan sonra karşılaşacakları durumlar hakkında her türlü desteği vereceğimizi, birlikte çalışmaktan son derece memnuniyet duyacağımızı ifade ettik. Gösterdikleri ilgi, nazik misafirperverlik ve ortak konumuz olan tekniker arkadaşlarımızın eğitimi konusunda bizimle paylaştıkları samimi heyecanları bizi duygulandırdı. Ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu hissettik. Bakanlığımız nezdinde çalışmalarımıza destek verecekleri için ayrıca çok mutlu olduk. Ortak projeler hakkında konuştuk ve özetle çok motive olduk. 


1.Buluşma Sempozyumunun Ardından

‘ÖNCE BİZİM SAĞLIĞIMIZ’ TEMALI 1.BULUŞMA SEMPOZYUMUNU GERÇEKLEŞTİRDİK.

Türkiye’de tıbbi laboratuvar süreçlerine bütüncül bir bakış açısı kazandırılması ve tıbbi laboratuvar süreçlerinin geliştirilmesi amacıyla 07.05.2018 tarihinde kurulmuş olan Tıbbi Laboratuvar Profesyonelleri ve Filebotomi Derneğimiz, “İyi Tıbbi Laboratuvar Uygulamaları” kapsamında ilk sempozyumunu 23 Şubat 2019 tarihinde  İstanbul’da gerçekleştirdi.

Klinik branşların en büyük yardımcısı olan laboratuvar alanında farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen sempozyumda katılımcılar, Güvenli Filebotomi Uygulamaları, Laboratuvar Güvenliği, Laboratuvar Çalışanları Açısından Risk Yönetimi, Kan Yoluyla Bulaşan Hastalıklar ve Korunma başlıkları altında geniş bir alanda derinlemesine çalışma ve bilgi edinme imkânı buldu.

Teşhis ve tedavide, doktora doğru kılavuzluk etmesi bakımından hayati önem taşıyan kan alım süreçlerinin ele alındığı bu sempozyumda, sadece kan alma üzerine uzmanlaşmış sağlık profesyonellerinin (Filebotomist) yetiştirilmesi adına da önemli adımlar atıldı.

Sempozyumun açılış konuşması Tıbbi Laboratuvar Profesyonelleri ve Filebotomi Dernek Başkanımız  Dr. Pınar Eker tarafından; kan alım süreçlerinde hataları en aza indirgemek için kan alma işleminin hastanelerde sürekli değişen ağırlıklı olarak hemşire ya da laboratuvar teknikeri /teknisyeni hatta hastane ortamında yetişmiş idari personel tarafından yapılması yerine, bu işin eğitimini almış ve bu görevde daimi kalacak kişilerce yapılması oldukça önemli olduğunu vurgulayarak,  kan alma sırasında gözden kaçan yanlışların, hatalı sonuçlara yol açabildiğini; yapılması planlanan eğitici ve öğretici çalışmalar ile bu hataların yaşanmaması için farkındalık oluşturulacağı ifade edildi. Kendisinin sunumunda TLPFD’nin ülkemizde iyi tıbbi laboratuvar uygulamalarına her bakımdan destek sağlamak adına akademisyen, uzman, asistan, teknisyen, tekniker, biyolog ve tıbbi laboratuvar test sonuçlarının üretilmesi aşamasında yer alan tüm sağlık profesyonellerinin işbirliği yapmasının hedeflendiği belirtildi.

‘Önce bizim sağlımız’ ana temalı sempozyum içerisinde katılan tüm laboratuvar çalışanları “Laboratuvar Güvenliği ve Laboratuvar Çalışanları Açısından Risk Yönetimi”, “Sağlık Çalışanları ve Güvenli Filebotomi”, “kan Yoluyla Bulaşan Hastalıklar ve Korunma” konularında bilgilendirilerek katılım belgesi almışlardır.

Derneğimizin gerçekleştirdiği bu sempozyumda konuşmacı olarak değerli bilgilerini ve deneyimlerini bizlerle paylaşan; Prof.Dr.Diler Aslan, Uzm. Dr. Seracettin GÜNAYDIN, Uzm. Dr. Uğur TÜZÜNER, Doç. Dr. Berrin BERÇİK İNAL, Biyolog Tuğçe İŞCAN ve Biyolog Elif OVACIK’a ayrıca; destekleri ile akışımızı düzenleyen ve katkılarını sunan moderatörlerimiz; Doç. Dr. Meral YÜKSEL, Doç. Dr. Ayliz Velioğlu ÖĞÜNÇ, Doç. Dr. Nilgün IŞIKSAÇAN ve Öğr. Gör.  Aylin Dağ GÜZEL’e teşekkürlerimizi sunarız.

Maddi manevi destek sağlayan çok değerli üniversiteniz; Arel Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi ve Okan Üniversitesi ayrıca sektörde üretim yapan firmalarımız; DİSERA, BOSFOR, VALIDUS, SARSTEDT, GREINER BIO-ONE, BD ve BALET’e teşekkürlerimizi sunarız.

Ayrıca karakterimiz olan ‘doğal filebotomist’ sivrisineğimize hayat ve renk veren Cumhur Gülşen’e teşekkürlerimizi sunarız. 1.Buluşma Sempozyumumuzda bizleri yalnız bırakmayan tüm katılımcılarımıza ve üyelerimize ayrıca teşekkürlerimizi sunar bir sonraki etkinliğimizde görüşmeyi dileriz.


DERNEĞİMİZİN ÜNİVERSİTELER KAPSAMINDAKİ 2. GÖRÜŞMESİ: ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ

Derneğimiz,

Üniversiteler kapsamındaki ikinci görüşmesini ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEK OKULU TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ program sorumluları;  Öğr. Gör. Ömer Faruk KARASAKAL, Dr. Öğr. Üyesi Remziye KESKİN ve Öğr. Gör. Tuğçe SOYLAMIŞ ile gerçekleştirdi.

Bu görüşmemizde derneğimizin amaçları hakkında bilgilendirmelerde bulunduk. Filebotomi eğitiminin  işi ve eğitimi konusunda farkındalık sağlamak, mezun olduktan sonra karşılaşacakları durumlar hakkında her türlü desteği vereceğimizi, birlikte çalışmaktan son derece memnuniyet duyacağımızı ifade ettik.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu olarak gösterdikleri ilgi, nazik misafirperverlik ve ortak konumuz olan tekniker arkadaşlarımızın eğitimi konusunda bizimle paylaştıkları samimi heyecanları bizleri çok mutlu etti. Özetle, birlikte gerçekleştirebileceğimiz projeler hakkında konuştuk ve çok mutlu olduk. Kendilerine ilgileri için çok teşekkür ederiz.

Back To Top